Reverse Osmosis Filtre Değişim Zamanları

Su Arıtma Cihazları Filtre Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır.

Merhaba değerli okuyucular su arıtma cihazlarında filtre değişim ömürlerine bir netlik getirmek istedik, Su arıtma cihazlarını alıyoruz filtrelerini ne zaman hangi sıklıkta değiştirileceği konusunda pek bir fikrimiz olmamaktadır.

Su arıtma cihazlarını ele aldığımızda öncelikle su arıtma cihazları temel olarak inceleyelim 5 Aşamalı Ters osmos bir cihazı ele aldığımızda bu cihazın içerisinde olan filtreler nelerdir.

1. 5 Mikron Spun Filtre

2. CTO Blok Karbon Filtre

3. 1 Mikron Spun Filtre

4. Reverse osmosis Membrane Filtre

5. Tatlandırıcı Karbon Filtre

Yukarıda bulunan filtre sıralaması bazen aşağıdaki gibi de olabilmektedir.

1. 5 Mikron Spun Filtre

2. Granür Aktif karbon filtre

3. CTO Blok Karbon Filtre

4. Reverse osmosis Membrane Filtre

5. Tatlandırıcı Karbon Filtre

Burada Değişen Filtrelerimiz 2. Ve 3. Aşamalarda olmaktadır. Bu cift karbon filtre bazen bir satış aracı bazen suda bulunan klor ve gaz miktarına göre seçilmektedir. 1. Ve 2. Sistemde aldığınız suda bir farklılık olmamatadır.

Cihazlarımızda Yeni moda olan birçok filtre mevcut durumdadır bunlar Bio Serimik Filtre ( Detox Filtre), Mineral Filtre, PH Alkali Filtre, UV Filtre, İonizer Tatlandırıcılı filtre, 4lü Mineral Filtre, 3 lü Mineral Filtre ve Resin filtre gibi bir çok benzer filtre kullanılmaktadır.

Bu filtreler nedir Ne zaman Değiştirilir?

5 Mikron Spun Filtre, Granür Aktif Karbon Filtre, Blok Karbon filtre, 1 Mikron Spun Filtre, Bu Filtrelerin üzerinde yazdığı gibi Doyum oranlarının yanı sıra maksimum sağlıklı kullanım ömürleri vardır. [b]Sağlıklı Kullanım Ömrü 6 Aydır [/b]. Piyasada çok çok büyük firmaların küçük tanıtımcıları bu sağlıklı kullanım ömürlerini hiçe sayarak 1 yıl da bir değişiyor, 2 yılda bir değişiyor demektelerdir. Bunların hepsi pazarlama yalanları

Bu tür kişi insanların sağlıkları ile oynadıklarının farkında değillerdir. İnsanlar damacanadan kurtulmak veya musluk suyu içmemek için bir cihaz almak istiyorlar. Arabanızın satan kişi arabanızın yağına 30.000 km gider der ise arabanız yağdan dolayı bir arıza verir ise bu zararı karşılamak zorunda kalır sizce bu pazarlamacı arkadaşlar sadece satış yapabilmek müşteriye işletme maliyetlerini düşük gösterebilmek için bu yalanı söyledikten sonra tazmin edilebilecek bir zararı varmıdır yokmudur. Evet Sağlıklı kullanım ömrü burada bu işe yaramaktadır. Filtre ömürleri kullanım suyunun kirliliğine göre değişiklik gösterir

Membran Filtre
Membran filtre su arıtma cihazının ana filtresidir yani su arıtma cihazının beyni memran filtredir.5 Micron,Aktif Karbon Filtre ve Karbon Block filtrelerinden su geçtikten sonra memran filtreye girer yukarıda belirtilen su arıtma filtreleri membran filtreye suyu arıtması için sadece hazırlarlar.Membran Filtrenin değişim süresi diğer filtreler değişim süresinde değiştiği takdirde 2 Yıldır ama bölge bölge değişim göstermektedir.Sağlıklı ve Kaliteli bir su içmek istiyorsanız Membran filtenizi zamanında değiştirmeye dikkat ediniz. Zamanında değiştirilmeyen filtreler sonucu suda bakteri üremekte ve sağlığa zarar vermektedir.

5 Micron Filtre

5 Micron filtre su arıtma cihazının 1. Aşaması olarak da bilinir su ilk olarak bu filtreden geçer ve 5 Micron filtrenin görevi suda ki kum-tortunun süzülümünü sağlar ve suyun membranda arıtımı için suyu hazırlayan ilk filtredir değişim süresi 6 aydır ama bölge bölge değişim sağlamaktadır.3-9 ay arasında değişim yapılabilir ortalama 6 ayda 5 Micron filtrenin değişimi sağlanmalıdır.Değişim sağlanmadığı taktirde görevini yerine getiremez ve 2 yılda değişmesi gereken membran filtrenin çok daha kısa sürede değişimine yol açar.Sağlığınız için zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

Aktif Karbon Filtre(UDF)

Aktif karbon filtre su arıtma cihazının 2. aşaması olarak da bilinir, su 5 micron filtreden geçtikten sonra UDF filtreye girer görevi ise Karbon filtre, başta klor olmak üzere kötü koku ve tat veren tüm kimyasal maddeleri arıtır ve suyun membranda arıtımı için 2.aşamadır ve suyun arıtımı için suyu membrana hazırlar.Değişim süresi bölge bölge değişmekte olup ortalama 6 aydır.3-9 ay arasında değişimi yapılmalıdır değişim yapılmadığı takdir de membran filtre çok daha kısa sürede ölür ve değişiminin yapılması gerekir.Sağlığınız ve Kar suyu tadında su içmek için UDF filtrenizi zamanında değiştiriniz.

Karbon Block Filtre(CTO)

Karbon block filtre su arıtma cihazının 3. aşaması olarak da bilinir.Su 5 Micron-UDF filtreden geçtikten sonra CTO filtreye girer.Karbon Block filtrenin görevi ise, Suda ki kötü kokuyu ve kötü tat veren tüm maddeleri arıtır ayrıca suda ki kirecide belli nebzede içinde absorbe ederek membran filtreye geçişini engeller.CTO filtrenin değişim süresi 3-9 ay arasında bölge bölge değişmektedir, ortalama ise 6 ayda değişimi yapılması gerekmektedir.Membran filtrenin 2 yıldan daha kısa sürede değişiminin yapılmamasını istiyorsanız CTO filtreyi ve diğer Alt takım filtrelerini zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.Sağlıklı bir su için filtrelerinizi zamanında değiştiriniz.

Post Carbon Filtre(Tatlandırıcı)

Post Karbon filtre su arıtma cihazının 5. Aşaması olarakda bilinir.Görevi ise membran filtreden çıkan suyun hindistan cevizi aroması ile tat vermektir.Değişim süresi 1 yıldır zamanında değişim sağlanmadığı takdirde içerisinde tortu ve yosun birikme ihtimali vardır.Sağlığınız için zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

Mineral Filtre

0-12 yas grubu cocuk,yaşlı veya hamile bayanların olduğu ailelerin daha çok ilgi göstermesi gereken bir ürün.zira mineral filtre suyun arıtma işlemi gerceklestikten sonra suyun içeriğinde olması gereken ama sularımızda gerekli miktarda bulunmayan vitaminleri (mineral,sodyum,potasyum ve özellikle kalsiyum) suyun içeriğine katarak hem vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirir hemde vücudun direncini yükseltir.
İçeriğinde ;
Kalsiyum: özellikle kemik gelisimi ,orta üstü kemik erimesi ve diş saglıgınız için (özellikle; bebek, çocuk ve yaşlılarda )
Sodyum:vucudun elektrolit dengesini kurar su kaybını onler
Magnezyum: Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek böbrek ve kanser ile ilgili hastalıkları önler.
ÖNEMLİ:Mineral filtrenin içeriğinde yüzde 100 Doğal mineral taşları kullanılmıştır. piyasadaki yapay tatlandırıcılardan farkını filtrenin içini açarak görebilirsiniz!
Minerel filtreli arıtma modellerimizi kullananlar bir süre sonra olumlu etkilerini görmeye başlıyacaklardır.
Kullanım Ömrü:12 -24 AY

Alkali Filtre
Alkalin filtresi, reverse osmosis su arıtma cihazından çıkan suya kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller ekleyerek pH seviyesini yükseltir.
Alkalin pH filtreleri yardımıyla yabancı maddeleri arındırarak suyu çok daha saf, kaliteli, sağlıklı ve fonksiyonel hale getirir. İyonize ve pH’ı yükseltilmiş su, vücudun hücre seviyesinde yenilenerek genç, sağlıklı ve diri kalmasına yardımcı olur.
İyi bir pH dengesi yakalayın ve iyi hissedin
Organlarımızın pH dereceleri küçük farklılıklar gösterse de bedenimiz için ideal ortam hafif alkali olandır. Kanı doğru bir pH derecesinde tutmak bedenimizin en önemli görevidir. Ufak sapmaların bile sağlığımız üzerinde büyük etkileri olur. Değişim süresi ise 1-1.5 yıl arasında değişimi sağlanmalıdır sağlığınız açısında zamanında değişim sağlayınız.
Bağlantı: 1/4″
Boy: 254mm
Çap: 53mm
Max. çalışma basıncı: 6Bar
Maks. akış hızı: 250lt/24Saat
Maks. çalışma sıcaklığı 51 C
pH dengesi: 8,00-9,5

Detox Filtre

Detox Filtre su arıtma cihazının 8. aşaması ve son aşamasıdır görevi suyun yapısal olarak H2O yapısını düzene sokmaktır.Su detox filtre içerisini girdiğinde titreşime uğrar ve H2O yapısını bu sayede düzene sokarak vücutta çok daha kolay emilimini sağlar.Değişim süresi yoktur fakat belli bir süre sonra diğer filtreler zamanında değişim sağlanmadığı takdirde Detox filtrenin içerisinde yosunlanma ve tortu birikimi yaptığı takdirde değişimi sağlanması gerekir.